Trawniki i ogrody - projektowanie od podstaw.

Zakładanie trawników oraz ogrodów, wbrew pozorom nie jest wcale takie proste. Wymaga od nas przede wszystkim wiele wysiłku, pracy i uwagi. Ponadto musimy doskonale zdawać sobie sprawę, z jakim terenem mamy do czynienia. Aby móc cieszyć się pięknym trawnikiem, czy ogrodem wokół domu należy zacząć projektowanie od samych podstaw. Ma to również istotny wpływ, jeśli chodzi o późniejsze pielęgnowanie i nawadnianie.

Na samym początku musimy zorientować się, jakie jest nachylenie terenu, na którym ma powstać ogród, czy trawnik. Następnie trzeba dowiedzieć się jaki jest poziom nasłonecznienia, wilgotności obszaru. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji można przystąpić do wyrównywania terenu, po czym musimy zadbać o jego wychwaszczenie oraz oczyszczenie. Trawniki i ogrody nie będą cieszyć się doskonałym wyglądem, jeśli nie będziemy wiedzieć z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia.

Po dokonaniu wszystkich tych czynności można zabrać się do sadzenia trawy, kwiatów, krzewów, drzew. Warto również pomyśleć o konieczności późniejszego nawadniania. Należy wyposażyć ogród w stałe źródło zasilania, a jeśli myślimy o założeniu stawu, czy oczka wodnego, najlepiej pomyśleć o tym w chwili projektowania.