Duże powierzchnie zielone

Rośliny i trawa w ogrodach i nawadnianie dużych powierzchni zielonych

Nawadnianie terenów zielonych jest obowiązkowym działaniem, jeśli tylko chcemy utrzymać rośliny przy życiu, Żeby było ono skuteczne, a jednocześnie wygodne, najlepiej jest w tym celu stosować specjalistyczne systemy nawadniania. Część z nich jest zautomatyzowana w różnym stopniu, dzięki czemu, człowiek ma znacznie mniej obowiązków. Ponadto, jest to optymalne rozwiązanie dla samych roślin.

Wymagania trawnika

Zanim jednak założymy określony system nawadniania, musimy zorientować się, jakie są wymagania konkretnego gatunku roślin. Wbrew pozorom, sama trawa również ma swoje potrzeby. Najlepiej, żeby jej nawadnianie przebiegało w sposób kropelkowy. Poza tym, skuteczne są również zraszacze. Są one niezwykle wydajne, a do tego mają duży zasięg działania, więc w krótkim czasie nawadniane są duże powierzchnie.

Przemyślany projekt

Samo projektowanie ogrodów również wymaga uwzględnienia systemów nawadniających. Zakładając ogrody warto od razu o tym pomyśleć, ponieważ ich konstruowanie wiąże się z przekopywaniem ogrodu. Mimo tego, jeśli już jesteśmy dumnymi posiadaczami ogrodu, możemy zdecydować się na nawierzchniowe nawadnianie, prowadzone na powierzchni ziemi. Odpowiednie rury i przewody mają dochodzić do drzew i kwiatów.

Na dużych nawierzchniach dobrze jest również stworzyć oczko wodne. Jeśli prawidłowo poprowadzimy wszystkie rury i kable, to prawdopodobnie nadmierna ilość wody spod roślin będzie do niego odprowadzana. W ten sposób nie będziemy marnować wody. Inwestując w nawadnianie kropelkowe również zapobiegniemy niepotrzebnej utracie wody, gdyż woda będzie dawkowana zgodnie z potrzebami poszczególnych roślin.