Systemy nawadniania

Nawadnianie ogrodów - w trosce o rośliny w Twoim ogrodzie

Męczy Cię konieczność codziennego podlewania roślin w Twoim ogrodzie? Chciałbyś, aby to żmudne zadanie wykonał za Ciebie ktoś inny, a może obawiasz się, że kiedy Ty wyjedziesz na wakacjie, Twój ogród uschnie, bo nie będzie miał kto o niego zadbać? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco - czas, abyś zdecydował się na profesjonalne nawadnianie.

Systemy nawadniające do ogrodów i sadów pozwalają utrzymać odpowiednią wilgotność gleby, w zależności od wymagań, jakie stawia uprawa konkretnych roślin. Wśród dostępnych na rynku typów systemów, mamy zarówno zraszacze wynurzalne, jak i rozpylające, z całym systemem rurociągów wodnych.

Zraszacze wynurzalne umieszczone są w całości pod ziemią, wynurzają się tylko wówczas, gdy wypycha je będąca pod ciśnieniem woda. Jeśli więc zależy nam na tym, żeby nasz ogród pięknie wyglądał, a rośliny nie ginęły pod stertą rur, węży i kraników - warto zdecydować się właśnie na ten typ nawadniania. Dzięki automatycznemu sterowaniu pozwala ograniczyć naszą ingerencję - możemy bez obaw wyjechać na urlop - zraszacz w określonych odstępach czasu będzie się załączał i podlewał nasze rośliny.

Zraszacze rozpylające pozwalają równomiernie podlać rośliny znajdujące się w ich pobliżu. W zależności od wielkości powierzchni, która wymaga podlania, możemy wybierać różne rodzaje zraszaczy o różnym zasięgu. Element zraszający znajduje się w tym wypadku ciągle na powierzchni, ale nie utrudnia w znacznym stopniu korzystania z ogrodu.

Systemy nawadniające pozwalają utrzymać w idealnym stanie nasze ogrody, sady, trawniki. Dzięki nim trawa wokół domu będzie zawsze soczyście zielona, a rośliny piękne i zdrowe. Jeśli kusi nas perspektywa odrzucenia konewek i węży ogrodowych, warto pamiętać, że założenie systemów nawadniających wymagać będzie instalacji pod ziemią rur wodnych.

Dla tych, którzy posiadają już zaprojektowane ogrody z posadzonymi roślinami, instalacja systemu wiązać się będzie z koniecznością naruszenia ziemi i zniszczenia części roślin. Dlatego też warto założyć taki system nim posiejemy rośliny.Uchroni nas to przed stratami, a jednocześnie pozwoli lepiej dobrać odpowiednie rośliny w ich pobliżu, pod kątem ich zapotrzebowania na wodę.

Systemy nawadniające ogrody i sady pozwolą nam utrzymać piękne rośliny przez całą wiosnę i lato. Co się jednak stanie, gdy przyjdzie zima? Czy rury wodne, które prowadzą wodę do zraszaczy nie zamarzną pod ziemią? Czy po długich miesiącach mrozów będą się nadawały do wiosennego użytkowania? Oczywiście, że tak. Rury stosowane w takich systemach są mrozoodporne więc nie ma obaw o to, że przez zimę coś im się stanie.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość dla miłośników roślin. Piękne, kolorowe rośliny mogą kwitnąć przez cały rok, ciesząc nasze oczy. Jak to możliwe? Wystarczy, że zdecydujemy się na ogród zimowy. Trzeba tylko wybrać odpowiednie gatunki roślin, zadbać o optymalne warunki ich przechowywania i gotowe. Nowoczesne systemy nawadniające pozwalają umieszczać zraszacze również w donicach, dzięki czemu nie musimy się martwić o podlewanie, także tych pojedynczych kwiatów, rosnących w donicach i pojemnikach na balkonie.